Wiatry zła

„... pewnego dnia ponadnaturalnie gorący wiatr podniósł się z południa i wiał z wielką gwałtownością przez trzy dni. Wzięto to za poważną złą wróżbę nadchodzącego nieszczęścia. Idea, że niespodziewany gwałtowny wiatr wzniecany przez złe dżinny zapowiada katastrofę jest niezaprzeczalnie uznawana przez ludzi z oazy Siwa i wszystkich Berberów”

Pzez setki lat uczestnicy różnych wypraw i karawan przekazywali wiele opowieści o niezwykłych zjawiskach towarzyszących silnym wiatrom czy burzom piaskowym. Według wielu relacji widziano błyski świateł i dziwne dźwięki rozchodzące się wokół wirów powietrza. W samych zawirowaniach dostrzegano poruszające się świetliste postacie, które w zależności od przekonań kojarzono z aniołami lub istotami o złej naturze.

Według wielu legend, gdy nagle w środku dnia robiło się ciemno i fale pyłu i piasku zaczynały otaczać zaskoczonych wędrowców pojawiały się czarne postacie atakujące ludzi. Gdy wiatry nagle zanikały znajdowano martwe ciała ludzi lub tylko rzeczy i sprzęt, który ze sobą mieli. Niespodziewane bardzo gwałtowne wiatry, zwłaszcza pojawiające się z południa kojarzono więc z zapowiedzią jakiegoś nieszczęścia lub po prostu nadchodzącej śmierci.

„... jest tam pewna skała, mówi się , że poświęcona południowemu wiatrowi, której dotknięcie ludzką ręką jest profanacją, jako że południowy wiatr natychmiast toczy przed siebie chmury piasku”

Według starożytnych przekazów w Świątyni Wyroczni w oazie Siwa był święty kamień, którego dotknięcie powodowało powstanie olbrzymiej fali piasku niszczącej wszystko na jej drodze. Jak opisuje nam C.D. Belgrave prawie 100 lat temu: „...opowieść o wietrze zła kierowanym przez duchy w kamieniu jest wciąż podtrzymywana w lokalnej tradycji i legendach, które są powszechne w Siwie do dnia dzisiejszego.”