Zaginiona oaza - Zarzura

„Zerzura - niektórzy opisują ją umiejscowioną gdzieś w górach, tak oddaloną i tak dobrze ukrytą, że tylko jej mieszkańcy mogą ją zawsze odnaleźć. Strzegą oni zazdrośnie sekretu jej położenia i nigdy nie pokazują się obcym spoza miasta. Niektórzy wierzą nawet, ze Zarzura jest zaczarowanym miastem którego mieszkańcy i trzoda zostali przemienieni w kamienie przez zaklęcie i wciąż czekają na cud, który ich uwolni...”

Z tego co wiemy po raz pierwszy wspomniano o Zarzura przez arabskiego podróżnika Osman Al-Nabulsi w 1447 roku, a mania aby odnaleźć to miejsce powróciła za sprawą książki Wilkinsona "Topography of Thebes and General View of Egypt" z 1835 roku w której autor opisuje, że ludzie z oazy Dakhla odnaleźli to miejsce. Wszyscy mówili o Zarzura ale nikt nie wiedział gdzie to dokładnie jest.

„... ta droga zaprowadzi cię do miasta Zarzura, gdzie znajdziesz bramę miasta zamkniętą. To miasto jest białe jak gołąb i na bramie miasta jest wyryty ptak. Weź klucz z dziobu ptaka i otwórz bramę. Wejdź... znajdziesz tam wspaniałe skarby a także króla i królową śpiących w ich pałacu. Nie zbliżaj się do nich, weź tylko skarby...”