PUSTYNIA FAJUM

              SAFARI PO DNIE

PREHISTORYCZNEGO MORZA TETYS

....Około 40 milionów lat temu, płytkie morze zwane Tetys pokrywało większość obecnego północnego Egiptu. Morze stopniowo sie wycofało na północ pozostwiajac jednak grube warstwy osadów, które wytworzyły podłoża piaskowca i wapienia a w których pozostały także szkielety prehistorycznych wielorybów i wielu stworzeń morskich, jak również krokodyli, żółwi, węży itp. Dno tego prehistorycznego morza jest obecnie częścią Egipskiej Sahary, na której wiatr odkrywa coraz więcej skarbów i zagadek z bardzo odległej przeszłości życia na Ziemi......

Położona ma południowy zachód od Kairu, Pustynia Fajum jest jednym z najciekawszych miejsc na Egipskiej Saharze. Ta ,,Brama Pustyni Zachodniej", jak ja często sie nazywa, ukrywa w swoim wnętrzu wiele niesamowitych widoków i nieznanych dotąd faktów z historii, zarówno ludzkiej aktywności jak i rozwoju życia na naszej planecie.

Pustynie Fajum tworzą oprócz wielu wzgórz i skal , także i wydmy miedzy którymi bija źródła, wokół których rozwija sie bogate zycie flory i fauny pustynnej. Na tej krawędzi pustyni żyje wiele rzadkich i zagrożonych gatunków zwierząt.

 

 

PUSTYNIA


WADI HITAN-DOLINA WIELORYBOW

Dolina Wielorybow-Wadi Hitan jest najważniejszym miejscem na świecie ukazującym zmiany w rozwoju życia na Ziemi-ewolucji wielorybów. Przedstawia ono moment następującej przemiany ze zwierząt lądowych w stworzenia morskie.. Dolina Wadi Hitan jest najbardziej niezwykłym miejscem na świecie demonstrującym ten etap ewolucji.

Ponad 400 szkieletów prehistorycznych wielorybów i innych morskich zwierząt zostało odkryte na tej części Pustyni Fajum, które niegdyś było wybrzeżem morskim pełnym najróżniejszych stworzeń i roślin, które skamieniały i zostale przykryte piaskami Sahary. Dolina Wielorybów -Wadi Hitan jest jedynym takim miejscem na świecie, gdzie zachowało sie ich tak wiele i w takim dobrym stanie.

Dolina Skamieniałych Wielorybów -Wadi Hitan została w 2005 r uznana przez UNESCO jako World Heritage Site

 


WADI HITAN-GALERIA


DOLINA WADI RAYYAN

Dwa jeziora Rayyan zaczęły wypełniać dolinę w 1973 r kiedy to zaczęto kierować kanały wodne w stronę pustyni. W 1989 r cala Dolinę Rayyan ogłoszono specjalna Strefa Chroniona i częścią Parku Narodowego. Różnica w poziomach tych dwóch jezior utworzyła wodospady-jedyne takie w całym Egipcie.

 QARUN & JEZIORA RAYYAN-GALERIASTAROZYTNE SWIATYNIE I OSADY

Pustynia Fajum to nie tylko skamieliny prehistorycznych zwierząt i roślin, to także miejsce starożytnych świątyń oraz osad staroegipskich i grecko-rzymskich. Wiele z nich wciąż jest ukrytych pod piaskami Sahary....
Egyptian Sahara Group & Bebo Travel organizują 1-3 dniowe wyprawy na Pustynie Fajum oferując wiele rożnych aktywności:

-safari samochodami terenowymi

-zwiedzanie starożytnych świątyń i osad

-trekking w najbardziej niedostępnych regionach Fajum

-eksploracja skal i ukrytych miejsc wokół Pustyni Fajum

-wędkowanie w jeziorze Rayyan

Z Pustyni Fajum biegnie pustynny szlak do oazy Baharija, tak wiec często łączymy te dwa regiony w jednym programie.

 wiecej informacji-prosze o kontakt

To top