EGYPTIAN SAHARA GROUP & LIBYAN SAHARA STARS


LIBIA

Libia ma olbrzymi potencjał dla turystyki. Od dzikich plaż Morza Śródziemnego ciągnących sie ponad 1700 km, zielonych wzgórz Jebel Akhdar, tajemniczych gór Akakus, wyizolowanych gór Arkno i Uwaynat po krainy piasków i potężnych wydm na południu kraju. W Libii znajdują sie również jedne z najstarszych i najpiękniejszych zabytków sztuki naskalnej, oazy owianych legenda cywilizacji Garamantow, grecko-rzymskie miasta i świątynie oraz wiele miejsc związanych z Kampania Afrykańską podczas II wojny światowej.

Międzynarodowe sankcje sprawiły, ze Libia była zamkniętym krajem ponad dekadę i dopiero teraz zaczyna powoli otwierać sie na zewnętrzny świat. Turystyka jest wiec dla Libijczyków praktycznie nowym wyzwaniem, dlatego tez ma charakter adventure i sama w sobie jest wyzwaniem dla tych, którzy przybywają do tego kraju. Ten potężny obszarowo kraj ma wiec wiele miejsc czekających na odkrycie. Bramy Libii zostały otwarte....

 

 

BEZPIECZENSTWO

Libia absolutnie nie jest niebezpiecznym krajem jak najczęściej sie to wyobraża. Od 2006 roku nie jest tez na liście krajów sponsorujących terroryzm i uznawana jest za jeden z najbardziej bezpiecznych krajów na świecie. Władze libijskie nie tolerują żadnych przejawów islamskiego fundamentalizmu i jak dotąd nie zanotowano w Libii żadnego aktu terrorystycznego przeciwko turystom. Z drugiej strony Libijczycy w przeciwieństwie do Egipcjan nie sa agresywni i natrętni wobec turystów a ceny sa takie same dla miejscowych jak i obcych.

 

PASZPORTY I WIZY

Libijskie prawo dotyczące paszportów I wiz wymaganych dla obcokrajowców ciągle sie zmienia. Jeszcze niedawno przepisy były bardzo rygorystyczne, ale obecnie sa one bardziej ułatwiane.

 

Paszport nie musi juz zawierac arabska transkrypcje danych!

Paszport musi być ważny, co najmniej 6 miesięcy od daty wyjazdu z Libii i nie może mieć śladów pobytu w Izraelu. Osoby mające wizy izraelskie nie mogą wjechać na terytorium Libii. Najnowsze przepisy prawne ponownie pozwalają na otrzymanie wizy libijskiej na granicy lub libijskich portach lotniczych. Jednakże turystyczna wizę libijska można uzyskać tylko i wyłącznie przez libijska firmę turystyczna, która po otrzymaniu kopii paszportów i niezbędnych danych wnioskuje o wydanie wiz do odpowiednich władz.

 

Proszę pamiętać, ze jako libijski tour operator odpowiedzialny przed władzami libijskimi, obowiązują nas także procedury otrzymania wiz dla naszych grup, dlatego wiec prosimy o przesyłanie niezbędnych dokumentów z dużym wyprzedzeniem.

 

 

ZABRONIONE PRODUKTY

Oprócz podstawowej listy rzeczy objętych międzynarodowym prawem, do Libii nie możną zabierać:

-żadnych produktów pochadzacych z Izraela

-alkoholu i wyrobów alkoholowych

-narkotyków i środków odurzających

-wieprzowiny i jej wyrobów

-pornografii i erotyki

 

 

ZDROWIE

Ogólnie poziom higieny w Libii jest za dobrym poziomie I lokalne restauracje serwują czyste posiłki. Woda z kranu nie jest niebezpieczna dla zdrowia, ale lepiej pic tylko wodę mineralna butelkowana. Nigdy nie pic wody bezpośrednio ze zbiorników wodnych i źródeł gdyż może zawierać groźne bakterie czy wirusy. Libia jest wolna od ciężkich chorób tropikalnych, typowych dla Afryki. Najczęstszą dolegliwością jest przegrzanie i odwodnienie, szczególnie trzeba zwraca na to uwagę wybierając sie w odlegle tereny pustynne. Pomoc medyczna jest ogólnie na dobrym poziomie, wielu libijskich lekarzy studiowało w Europie, ale nie w każdym regionie taka pomoc jest dostępna.

 

 

 

ODLEGLOSCI

 

                                                        KM

Tobruk- Kufra                               1280

Tobruk -Benghazi                          495

Tobruk- Derna                               145

Tobruk- Jaghboub                         285

Tobruk- Egyptian border              140

 

Sebha- Ghadames                         875

Sebha- Murzuq                              170

Sebha -Tripoli                                790

Sebha- Germa                               150

 

Tripoli- Ghadames                         610

Tripoli- Gharyan                             85

Tripoli- Nalut                                  275

 

Ubari- Ghat                                     365

Ubari- Murzuq                                165

Ubari- Sebha                                  190

 

 

PROGRAMY

Ze względu na bardzo duże terytorium, jakie zajmuje Libia, programy zostały podzielone na regiony:

Libia Wschodnia

Libia Południowa

Libia Południowa – Specjalne Ekspedycje

Libia Północno- Wschodnia

Libia Północno -Zachodnia

Większość programów łączy dwa kraje Egipt i Libie. Ilość dni i miejsca zawarte w programach w Egipcie sa do ustalenia.

Wszystkie programy mogą być modyfikowane i  tworzone zgodnie z sytuacja i życzeniem klientów.

Więcej informacji, proszę o kontakt:

libya@egyptian-sahara.com

saharainfo@egyptian-sahara.com