LIBYAN DESERT GLASS

SILICA GLASS

KRYSZTAŁ LIBIJSKI


LOKALIZACJA

-Libyan Desert Glass- nazwa pochodzi od lokalizacji - Pustyni Libijskiej, ale w rzeczwistosci miejsce znajduje sie na Pustyni Zachodniej w Egipcie.

-Główna Strefa Silica Glass jest w korytarzach miedzy wydmami w poludniowo-zachodniej części Wielkiego Morza Piasku, na północ od Gilf Kebir, blisko granicy z Libia.

-Sa 2 strefy Desert Glass, sa od siebie oddalone, ale znajdują sie na terytorium Wielkiego Morza Piasku

-Kawałki Libyan Glass sa tylko na powierzchni pustyni, nie znaleziono ich głębiej niżej niż ponad pol metra pod piaskiem


RYS HISTORYCZNY

-W czasach, gdy obecne tereny Morza Piasku były bardziej przyjazne człowiekowi, pojawiła się tam grupa ludzi zwana kultura Aterian – (około 30 000 -18 000 lat temu), byli to prawdopodobnie pierwsi ludzie, którzy zauważyli Silica Glass i wykorzystywali go do wyrobu narzędzi,

-Desert Glass był już skorodowany przez naturę zanim użył go człowiek

- Z jednym wyjątkiem, materiał ten nie występuje w staroegipskich narzędziach i ozdobach

-Pierwsze historyczne wzmianki o Libyan Glas pochodzą, z 1846, ale po raz pierwszy udokumentowano jego istnienie w  XII 1932 kiedy Egyptian Desert Survey, ekspedycja prowadzona przez Patricka A.Claytona została wysłana, aby badać niezbadane dotąd regiony Morza Piasku na polnoc od Gilf Kebir.

 -Dopiero w 1971 University of Teras i University of Libya wspólną grupa wyruszyli w te odlegle regiony. Blisko strefy Silica Glass odkryli egipski samolot ze zwłokami 9 pasażerów leżących przy samolocie, tak jak zmarli z pragnienia 3 lata wcześniej.

 

 

 


NASZYJNIK TUTANCHAMONA

W 1998 r zauważono duże podobieństwo Silica Glass z centralnym skarabeuszem z naszyjnika Tutenhamona. Sam naszyjnik został znaleziony przez H. Cartera w skrzyni no 267 w tzw. ,,Skarbcu” przy komorze grobowej Tutanchamona.. W książkach i katalogu muzeum materiał ten klasyfikowany jest jako ,,chalcedony” rodzaj kwarcu, jednak po dokładnych badaniach nie ma wątpliwości, ze to Libyan Desert Glass.

Jak wiec sprowadzono ten kryształ ponad 700 km do Doliny Nilu z tak odległego miejsca?


WYGLAD

-Kolor jest głównie zielono -żółty, czasami pomiędzy białym, ciemno-zielonym do czarnego.

-Struktura może być mętna, prześwitująca lub przezroczysta.  Czasami ma smugi szarości, brązu i czerni. Wewnątrz widoczne sa także pęcherzyki

-Sa częściowo przykryte piaskiem a te, które znajdują sie na powierzchni, sa wypolerowane przez wiatr –świecące i miękkie w dotyku

 


SKŁAD CHEMICZNY

-Składa sie glownie z krzemienia-okolo 98%. Pozostałe 2% to tlenek aluminium, tlenki żelaza, tytan, zawartość iridium wskazuje ze  materiał z kosmosu penetrował ten kryształ.

-Zawiera dużo więcej proporcji krzemienia niż jakikolwiek znany naturalny kryształ. Co ciekawe, nie zawiera innych minerałów występujących w miejscu swojej lokalizacji i w pobliskich regionach

-Desert Glass  wydaje sie byc zbyt czysty chemicznie, żeby pochodzić z kolizji kosmicznej .


WŁASCIWOSCI

-Silica Glass to prawdopodobnie najczystsze naturalne szkło na świecie

-Jest jednym z najrzadszych minerałów na Ziemi, rzadszy nawet od diamentu

- Jego właściwości chemiczno-fizyczne sa nieporównywalne z jakimkolwiek naturalnym szkłem czy minerałem

-Kryształ wzięty na północ zmienia kolor na żółtozielony ze względu na inna intensywność długości fal spektrum słonecznego.

-Ma wyjątkowe właściwości: najmniejsza grawitacje, najwyższy  procent krzemienia i wody ( ponad 30 razy więcej), największą lepkość, wyjątkowy kolor i pęcherzyki nieregularne w porównaniu z innymi tektytamim, jest twardsze niż stal w ostrzu noża

-Może być podgrzany do temp 1700 ‘C zanim zacznie topnieć

-Po rozgrzaniu do czerwoności i wrzuceniu do zimnej wody nie pęka i nie kruszy sie

-Nie jest radioaktywny

 


TEORIE O POCHODZENIU

-Jest wiele teorii o pochodzeniu Silica Glass, ale żadnej nie udało sie udowodnić, do dnia dzisiejszego nie powiodły sie próby  rozwiązania zagadki pochodzenia tego krysztalu ani jego właściwości .

- Desert Glass prawdopodobnie powstał wskutek wysokiej temperatury i wysokiego ciśnienia topnienia piasku lub piaskowca. Topnienie nastąpiło przez upadek meteorytu lub przelatującej nisko komety albo potężnej eksplozji blisko powierzchni ziemi.

-Mimo, ze kuleczki niklowo-zelazne nie zostały znalezione w Krysztale Libijskim, wciąż jest możliwe, ze to sprawa meteorytu.

-Inna teoria zakłada ze Silica Glass utworzyło się z fali gorąca przelatującej lub eksplodującej komety -co nie uszkodziłoby powierzchnie skal.

-Zawartość spalonego kwarcu sugeruje, ze Desert Glass tworzyło się w temperaturze przekraczającej 1700 C, choć nie ma nigdzie w regionie kawałków stopionych skal .

-Inne teorie hydrotermiczne mówią, ze Krysztal Libijski to nie stopione szkło ( meteoryt, uderzenie, tektyt ), ale krzemowy żel z głębi ziemi.

-We wnętrzu Silica Glass odkryto ślady organiczne, jak tkanki roślin. Mogło być wiec tam jezioro w chwili tworzenia tego szkła.

- Prawdopodobnie Desert Glass nie uformowało sie wskutek kolizji kosmicznej,  ponieważ po uderzeniu meteorytu występuje żelazo i inne charakterystyczne ślady,

-Krysztal Libijski wystepuje w dwóch regionach. Jeden rejon ma kształt owalu a drugi  kolistego okręgu

 

 


ZAGADKI

-Krysztal Libijski jest jedyny w swoim rodzaju, nie występuje nigdzie indziej oprócz dwóch miejsc na Wielkim Morzu Piasku w Egipcie

-Dlaczego jest tylko tam i nigdzie więcej?

-Gdy pierwsza bomba atomowa wybuchla w New Mexico, piasek pustyni przekształcił się w stopione zielone szkło przypominające Silica Glass. Pojawiły się sie wiec pozaziemskie teorie o wybuchu atomowym w odległej przeszłości.

-Dlaczego tak starożytna  substancja zachowała się na powierzchni piasku, skoro w momencie jej tworzenia Sahara jeszcze nie istniala?

- Jak nagle przekształcić skale w płynną masę, która szybko ochładza się i

zmienia się w szklo-krysztal? Nawet w produkcji przemysłowej szkła nie ma takiej technologii.

-Nie powstał z lokalnego piaskowca ani innych minerałów w tym regionie.

-Krysztal Libijski wciąż wiec pozostaje zagadka

 

 SILICA DESERT GLASS - KRYSZTAŁ LIBIJSKI - GALERIA

To top